- Renkaat
- Nastarenkaat
- Continental ContiIceContact
Continental ContiIceContact
HotTestitulokset
Muut
Continental ContiIceContact on melko uusi nastarengas joka esiteltiin vuonna 2010.
Renkaassa on BrilliantPlus nastoitus joka on tehty valmistuksen aikana automaattikoneilla. Tämä auttaa huomattavasti nastojen kiinnitystä. Uuden nastatyypin kerrotaan myös alentavan melutasoa huomattavasti. Uuden muotoilun ansiosta nastalla on huomattavasti suurempi pitoala jäätä vasten joten nastan pitäisi pureutua ja pitää entistäkin paremmin. Rengas on ensimmäinen nastarengas jossa nastat on kiinnitetty myös liimalla.
ContiIceContact on valmistajan mukaan ensimmäinen nastarengas jonka joustavuus säilyy hyvänä koko renkaan käyttöiän.Tämä on saatu aikaan uudenlaisella kumiseoksella. Continetalin mukaan myös renkaan kesto eli ajettavat kilometrit ovat lisääntyneet samalla.
Rengas on valmistettu ainakin vuonna 2013 Saksassa mutta se on varustettu Suomessa valmistetuilla nastoilla.
Continental ContiIceContatct testimenestys
Tekniikan maailman talvirengastesti 2013
TM:n 16/2013 talviregastesti oli melko hyvä Continentalille. Kuten saman vuoden Tuulilasin testissä , ContiIce oli lopputuloksissa kolmantena. Lehti kertoi renkaan olevan hieno nastarengas ja sen ajettavuus kuvailtiin tasaiseksi ja rauhalliseksi. Lehti nimesi renkaan yhdeksi parhaista valinnoista talvikeleille ja myös kuivan kelin ajettavuus oli kunnossa. Ainoa hieman moitittu asia oli renkaan korkea vierintävastus eli tällä renkaalla ei varsinaisesti säästetä polttoainetta kilpailjoihin verrattuna.
Tuulilasin nastarengasvertailu 2013
Tuulilasin vertailussa numerossa 12/2013 oli tällä kertaa vain nastarenkaita. Continental sijoittui kolmanneksi. Rengas loisti loskaliirrossa ollen testin paras. Continental on ongelmaton ajettava kaikissa olosuhteissa.
Tekniikan Maailma talvirengastesti 17/2011 Sijoitus 1. Lähinnä vain positiivisia kommentteja.
Auto Bild talvirenkaat 20/2011 Sijoitus 1.
Käyttäjien arvostelut
4 rengasta, e r i t t ä i n vähän kuluneet, 1 nasta irronnut, hyvin pitää, ja hyvin kulkee. Siinäpä se.
Ihmettelenpä vaan tässä aiempia kommentteja, ettei näillä renkailla saada isoa autoa, eikä muitakaan liiemmin, pysymään suorassa ja että auto "karkailee" ja "leijuu"... on "vetelät" ja "vetelee"... "merkillistä käytöstä", "nastoja irtoilee".
Huh-huh ja joopa-joo! Usean testin kärkirengas ContiIceContactissa ei nyt taida olla vika, vaan kuljettajissa ja/tai autoissa. Siinä ei taida renkaita vaihtamalla ongelmat ratketa.
ContiIceContacteissa ei ole mitään vikaa. Edes melu. Täysin normaali sekin. Edelliset oli Nokian 5 ja sitä ennen Nokian 4. Ei vikaa niissäkään. Hyvin pysyy auto hallussa, melu siedetään, ja nastojen suomat turvavarat pysyy reservissä.
Moottoritien ympyrä ramppeihin ei uskalla ajaa enää kovasti, koska rengas ikäänkuin pettää alta. Lisäksi ajamisessa on tullut soutava liike, eli täytyy kokoajan ohjata, jotta varsinkin uraisilla teillä auto pysyy teillä. Autossa on vielä jäykennetty alustasarja, mutta eipä siitäkään enää ole talvisin apua, kun renkaat tuhoaa ajettavuuden.
Aivan samanlaiset kokemukset renkaista kun tuolla ison auton kuljettajallakin.
Vastaavat ohjaukseen tosi myöhään ja vetelevät ajossa sinne tänne ihan oman mielensä mukaan, joutuu siis ohjata autoa kokoajan. Mietin kauan näiden ja hkpl8:n välillä ja päädyin näihin kun nokiat ovan yleensä olleet veteliä renkaita, VIRHE, näitä vetelemäpiä renkaita ei voi kyllä enää olla!
Huonoimmat renkaat mitä ikinä olen omistanut, talvinen pito kyllä tosi hyvä mutta ihan paskat ajaa muuten, miten ihmeessä näitä on rengastesteissä kehuttu suuntavakaiksi!!
Pienikin ohjausliike saa aikaa merkillistä käytöstä. Väistöliikeessä ensimmäiseen ohjausliikkeeseen vastaa melkoisella viiveellä, joten seuraavakin liike tulee myöhässä ja kolmannella meinaa koko auto lähteä lapasesta. Tämän renkaan kaltaista käyttäytymistä en ole kokenut koskaan ja aikas paljon on tullut tietä kulutettua.
Olen onnistunut ajamaan näillä renkailla monta kilometriä (loiva)mutkaista asfalttitietä tekemättä ensimmäistäkään ohjausliikettä! Voihan tämä tietysti olla jollekin myös positiivinen asia.
Lumisateen jälkeisellä polanteisella tiellä rengas on arvaamaton. Vetelee aivan satunnaisesti milloin minnekin ja raskaan ajoneuvon kohtaaminen kapealla tiellä näissä olosuhteissa tarkoittaa käytännössä tien sivuun pysähtymistä. Ei nimittäin tiedä, löytääkö itsensä ojasta vai vastaantulija keulasta.
Ennen renkaiden alle laittoa tehtiin pyörien nelipistesuuntaus ja iskunvaimennuksen testaus, joten ongelmat näiden renkaiden ajettavuudessa eivät johdu ajoneuvon alustan ongelmista. Kyseisen ajoneuvon kaikki kuljettajat ovat antaneet saman suuntaisia kommentteja, joten kyse ei ole yhden henkilön näkemyksestä.
Rengas on kaikin puolin vetelä ja arvaamaton ajettava ja olenkin ihmetellyt testien ylistystä tämän renkaan kohdalla. En oikein löydä yhtymäkohtia kokemusten ja testien välillä. En suosittele painavaan ja korkeaan autoon. Kuluminen ei ole vaikuttanut renkaan käytökseen.
Surkea rengas joka kävikalliiksi jo 2 rengasta jouduttu uusimaan
Yhtä typerää on verratata kitkarenkaita kesärenkaisiin testaamalla pelkkää asfalttipitoa! Montakohan pistettä kesärengas saisi mudassa tai märällä nurmella ajettaessa, tai kuulalaakeri soralla?
Ei kitkarenkaankaan pito aina ole huonompi sateella verrattuna kesärenkaaseen, mutta testithän saadaan näyttämään juuri sellaiselta mitkä olosuhteet valitaan testaukseen.
Renkaat valitaan käyttötarkoituksen mukaan, mutta eihän asfalttiviidakossa asuva toimittajan uuno sitä voi tajuta.
Renkaiden leveys (215) ihmetytti, mutta luotin Ford liikkeen varaosamyyjään... ja luotan edelleenkin!
- ajomelu kasvoi merkittävästi (aiemmat oli n. 3v vanhat Continentalit)
- melun tyyppi on pehmeä vaimea "ujellus", ei kuitenkaan tyypiltään häiritsevä
- pidosta ei vielä pysty sanomaan juuri mitään, koska ajotuntumaa on vain märältä asfaltilta - ajettavuus on siinä kohdallaan. Ehkä vähän löperömpi kuin aiemmat. Tuntui "liimautuvan" asfalttiin.